Monday, 22 February 2010

Kaukaz; Dolina Bezingi - wspinaczka alpejska (01-14.06.2010)

DOLINA BEZINGI

Region Bezingi nazywany jest przez wielu “Malymi Himalajami”. Dwa masywy – Północny i Mur Bezingi – przynoszą dumę i sławę całemu Centralnemu Kaukazowi. Duża różnorodność dróg wspinaczkowych i tras trekkingowych dostarczają możliwości dla wszystkich: zarówno początkujących, jak i doświadczonych mistrzów wspinaczki wysokogórskiej.

PÓŁNOCNY MASYW

Północny Masyw to ogromna, długa na 15 km, grań boczna w kształcie podkowy. Składa się z dziewięciu głównych wierzchołków, z których pięć przekracza wysokść pięciu tysięcy metrów nad poziomem morza. Od wschodu, w kierunku zachodnim są to: Kosztan-tau - 5151 m; Pik Tichonowa - 4670 m; Krumkoł - 4676 m; Eastern Miżirgi Wschodnia - 4927 m; Miżirgi Zachodnia - 5025 m; Pik Borowikowa - 4888 m; Pik Puszkina - 5100 m; Dych-tau Wschodni - 5180 m i Dych-tau Główny - 5204 m.


MUR BEZINGI

Jeśli pogoda sprzyja, goście bazy Bezingi mogą cieszyć się tym samym widokiem od rana do wieczora: prawie idealną piramidą ustawioną w osi kanionu. To legendarna Gestoła, jeden z klejnotów sławnego Muru Bezingi (dwunasto kilometrowego odcinka grani głownej). Jeśli chcesz zobaczyć więcej, musisz ruszyć w głąb lodowca Bezingi, drogą wiodącą na Austrijacki Biwak i Dżangi-kosz. Tutaj słowo “piękno” nabiera prawdziwego znaczenia! Od lewej do prawej możesz zobaczyć: Szchara Główna - 5068 m; Szchara Zachodnia - 5057 m; Pik Szota Rustaweli – 4960 m; Dżangi-tau Wschodni – 5038 m; Dżangi-tau Główny - 5085 m; Katyn-tau - 4974 m; Gestoła - 4860 m; Pik 4310 i Ljalwier - 4350 m. Bezingijska  Ściana, uzbrojona w śnieżno-lodowy pancerz, z różnicą wzniesień około dwóch kilometrów, robi naprawde duże wrażenie.  

PROGRAM (zgodnie z twoim wyborem*)                                              14 dni (01-14.06.2010)**/***

Podróż Saratowa dookoła świata” tura jednodniowa

Wycieczka jednodniowa. Podejście  ścieżką, trawers lodowca Miżirgi na drugim piętrze i zejście jego drugą stroną. Jest to ulubiona trasa naczelnika Pogotowia Ratunkowego Bezingi – Juriego Siergiewicza Saratowa. Podczas przejścia lodowcem organizujemy tor przeszkód, trenując podstawowe techniki posługiwania się rakami i czekanem w różnym nastromieniu stoku. 

W dodatkowe dni organizujemy także trening technik wspinaczkowych w skale na przygotowanych drogach obok bazy.


UKJU CANION – “CIEPŁY ZAKĄTEK” 3-4 dniowa wycieczka

Na północy kanionu znajdują się: Gidan - 4167 m, Mały Ukju - 4240 m, Ukju - 4346 m. Na prawo każdy może zobaczyć masyw Pika Archimeda - 4100 m – z wiszącym lodowcem ponad biwakiem, Zachodni Ural - 4300 m, Wschodni Ural - 4150 m, Mały Ural - 4200 m, Dumała - 4557 m. W rejonie Ukju można znaleźć drogi od 1-go do 5-go stopnia w kategoriach trudności. Region ten jest bardzo popularny, podejścia z biwaku są krótkie (30 - 45 minut), drogi zaś są stosunkowo łatwe, a różnice wysokości niewielkie.  Jest to dobre miejsce dla początkujących, choć każdy może znaleźć tu coś interesującego dla siebie.  

KRUMKOLSKI BIWAK I BIWAK “3900” 3-5 dniowa wycieczka

Z Krumkolskiego biwaku położonego na drugim piętrze lodowca Kundium-Miżirgi odważni alpiniści  mogą przejść lodospad na trzecie piętro i dalej na tak zwany biwak “3900”. Lodospad nazywany jest również “Bezingijskim Khumbu”. Choć jest o wiele mniejszy od swojego nepalskiego brata, to jest równie chaotyczny, nieprzewidywalny i niebezpieczny jak Khumbu. Z biwaku otwiera się wspaniały widok na potężną piramidę Kosztan-tau. Wiele  dróg 2-3-go stopnia trudności startuje właśnie z tego cyrku. Łańcuch szczytów: Pik Panorama - 4176 m, Ułłu-Auz-Baszy - 4675 m, Kundium-Miżirgi - 4500 m, Ptica, połączony jest z północno-wschodnią granią Kosztan-tau, gdzie drogi zaczynają się od 4 stopnia trudności.

OTOCZENIE SZCZYTU BRNO 3-4 dniowa wycieczka

Z cyrku, drogi 1-2-go stopnia trudności prowadzą na Pik Brno - 4100 m, Pik Kursantów  - 3850 m oraz droga 4-go stopnia na Misses-tau - 4427 m.
 

PRZEŁĘCZ CANNER I BIWAK NA CZARNYM OSYPIE 3-5 dniowa wycieczka

To miejsce, z którego można atakować drogami 2-4 stopnia trudności zachodnią część Bezingijskiej  Ściany, wierzchołki Ljalwier 4350 m i Gestoła 4860 m.
 

CHATKA DŻANGI-KOSZ I AUSTRIACKI BIWAK 3-5 dniowa wycieczka

Chatka zbudowana w alpejskim stylu, wystarczająca by pomieścić dwudziestu ludzi, znajduje się na wysokości 3200 metrów. Dookoła możemy także znaleźć mnóstwo wygodnych miejsc na biwak. Chatka położona jest na przeciw zachodniemu wierzchołkowi Szchary z pięknym widokiem na cały Mur Bezingi. Znajdziemy tu pełną różnorodność dróg wspinaczkowych w każdej kategorii trudności.
 

* Sam/a możesz zadecydować o długości całego wyjazdu i poziomie jego zaawansowania

** Termin jest ścisły, ale istnieje  możliwość wydłużenia całego                       wyjazdu o kilka dni

*** Potrzebujemy minimalnie  60 dni na zorganizowanie pozwoleń do strefy przygranicznej

 

Ceny:

1 Osoba 5300 euro*

2 Osoby 3400 euro/osoba*

* Cena może ulec zmianie ze względu na koszt biletów lotniczych

 

Cena zawiera:

Przelot Warszawa - Moskwa - Mineralne Wody (tam/powrót)

Transport z lotniska do bazy Bezingi (tam/powrót)

Pozwolenia na rejon przygraniczny i wstęp do rezerwatu wysokogórskiego

Rejestrację dla zagranicznych gości

 Zakwaterowanie (w zależności od dostępności w dniu rezerwacji):

·      “Niska Wieża”: pokoje dwuosobowe z łazienką, możliwość  dostawienia  łóżka, użytkowy dach z miejscem na piknik

·      Wysoka Wieża”:  pokoje dwuosobowe z łazienką, możliwość dostawienia  łóżka, audio system, mała kuchnia, biblioteka, bar, kominek, lodówka, mała pralnia, mazgazyn na sprzęt wspinaczkowy, użytkowy dach z kominkiem 

·      domki: dwuosobowe pokoje z łazienką i prysznicem, holem oraz balkonem

Posiłki w bazowej stołówce (śniadanie, lunch i kolacja)

Usługa przewodnicka na każdy dzień pobytu (14 dni)

Sprzęt ponadpodstawowy (nie wymieniony jako osobisty)


Usługi dodatkowe w ofercie bazy Bezingi:


Wypożyczalnia sprzętu, napełnianie butli i kartuszy do kuchenek turystycznych, sklep spożywczy, bar z przekąskami, sauna.


Oczekujemy od naszech klientów:

Dobrej kondycji fizycznej

Technicznego przygotowania i doświadczenia zgodnie z wyborem poziomu zaawansowania.

Ubezpieczenia od akcji ratunkowej (członkostwo w austriackim OEAV - Oesterreichischer Alpenverein – www.alpenverein.at)

 

Sprzęt, którego potrzebujesz:

Osobisty sprzęt wspinaczkowy w górach typu alpejskiego (uprząż, prusiki 60 i 120 cm z linki 5-6mm, dwie pętle (120 cm) z taśmy, przyżąd asekuracyjno - zjazdowy, trzy karabinki zakręcane i dwa zwykłe, raki z systemem przeciw śnieżnym, kask, dwa czekany lodowo – śnieżne)

Buty (rekomendujemy podwójne, z wewnętrznym botkiem) na sztywnej podeszwie, do wspinaczki w alpejskim firnie i lodzie

Buciki do wspinaczki skalnej, na długie drogi.

Ciepła odzież (kurtka puchowa, komplet odzieży z membraną i warstwy ocieplającej, trzy – cztery pary ciepłych rękawiczek dobrych do operacji sprzętowych, bielizna  termo - aktywna, kominiarka, skarpety)

Plecak wspinaczkowy 45-55 L, z kominem i regulowaną klapą

Sprzęt biwakowy (namiot, śpiwór -10/-15 komfort, karimata, folia NRC – gruba do wielokrotnego użytku, palnik, menażki, worek na wodę)

Lekkie jedzenie na biwaki (liofilizaty), żele  energetyczne, napoje izotoniczne w tabletkach

Camelbak, termos

Czołówka

Krem przeciw słoneczny typu blocker (ew. z najwyższym filtrem)

Okulary lodowcowe

Uwaga! Weź pod uwagę ciężar swojego sprzętu. Preferujemy lekki i szybki styl we wspinaczce.

No comments:

Post a Comment